ویژه! 🌟 آموزش افزایش Fps در بازی های رایانه ای

هیـــدن ویکــــی

با توجه به مشکلات کامپیوتری کاربران امروز تصمیم گرفتیم مقاله ای تحت عنوان افزایش Fps بنویسیم که به افزایش Fps شما درون بازی کمک کند تا بتوانید از بازی خود لذت بیشتری ببرید.

با رسانه اینترنتی هیـــد ویکـــی همراه باشید.

ابتدا باید بگوییم که درواقع Fps چیست؟

Fps مخفف شده عبارت Frame Per Second است که ترجمه تحت‌الفظی آن فریم بر ثانیه می‌شود. فریم بر ثانیه به این مفهوم است که در هر ثانیه شما چند فریم مشاهده می‌کنید. یا به عبارت دیگر چند عکس در یک ثانیه از مقابل چشمان شما میگذرد.

همه فیلم‌ها یا بازی‌هایی که شما مشاهده می‌کنید از پشت سر هم قرار گرفتن تعدا زیادی عکس تشکیل شده‌اند. مغز انسان تنها توانایی درک حداکثر ۱۳ تصویر در هر ثانیه را دارد. اگر در یک ثانیه بیش از ۱۳ تصویر در مقابل چشم انسان بگذرد، مغز توانایی پردازش تک‌‌تک تصاویر را ندارد و در نتیجه مغز به صورت یک فیلم آن را درک می‌کند. به عبارت دیگر اگر Fps در یک بازی روی سیستم شما به ۱۳ یا کمتر برسد شما می‌توانید مشاهده کنید تعدادی تصویر از مقابل چشمان شما میگذرد و دیگر احساس روان بودن تصویر را نخواهید داشت. مقدار FPS هرچه بیشتر شود تصویر روان‌تری را مشاهده خواهید کرد. در Fpsهای پایین شما ممکن است پرش تصویر یا کند بودن بازی را احساس کنید.

 

بهترین میزان Fps برای اجرای یک بازی چقدر است؟

اینکه بالاخره چند Fps برای اجرای یک بازی مناسب است همیشه میان گیمیرها مورد بحث بوده است. گروهی ۶۰fps را یک استاندارد می‌دانند اما عده‌ای معتقدند کمتر از ۶۰fps نیز مشکلی برایشان پیش نخواهد آورد. این درحالی است که عده با نرخ ۱۰۰fps به بالا بازی‌ها را انجام می‌دهند. اما کدام نرخ فریم (Frame Rate) مناسب است؟ تفاوت ۶۰fps با ۱۲۰fps چیست؟

در پاسخ به این سوالات چیزی که همگان در آن اتفاق نظر دارند این است که نرخ فریم کمتر از ۳۰fps برای اجرای بازی مناسب نخواهد بود. شما در نرخ فریم ۶۰fps می‌توانید یک تصویر کاملا روان و بدون پرش را مشاهده کنید و از بازی خود لذت ببرید. در نرخ فریم‌های ۴۰fps و ۵۰fps نیز شما می‌توانید بازی کنید اما لذت کمتری از بازی خود خواهید برد. تفاوت نرخ ۲ نرخ فریم متفاوت را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید :

 

hidenwiki.ir

در تصویر بالا ملاحظه می‌کنید که نرخ فریم ۳۰fps به هیچ عنوان قابل قبول نیست. اما نکته قابل توجه این است که حداقل نرخ نرخ فریم مورد نیاز در بازی‌های مختلف، متفاوت است. حداقل نرخ فریم مورد نیاز برای بازی های استراتژی یا ماجرایی را می‌توان ۳۰fps در نظر گرفت. به طور کلی‌تر بازی‌هایی که در آن سرعت بالا نمی‌باشد و شما در بازی تحرک بالایی ندارید، می‌توانند با ۳۰fps نیز اجرا شوند. اما بازی‌های اکشن و جنگی، مسابقه ای و … که شما در بازی مدام در حال حرکت با سرعت بالا هستید نیازمند نرخ فریم بالاتری است. حداقل نرخ فریم برای این رده از بازی‌ها را می‌توان ۴۰fps در نظر گرفت. حتی ممکن است با توجه به بازی مورد نظر این مقدار حداقلی به ۵۰fps برسد. اما اگر بتوانید از کارت گرافیک خود ۶۰fps را دریافت کنید می‌توانید با خیال راحت انواع بازی‌ها را تجربه کنید.

حال می‌خواهیم تفاوت ۶۰fps با نرخ فریم‌های بالاتر را بررسی کنیم. همان‌طور که گفته شد شما با نرخ فریم ۶۰fps می‌توانید به راحتی بازی‌های سنگین را اجرا و از آن‌‌ها لذت ببرید. اما اگر این نرخ فریم بالتر برود چه تفاوتی ایجاد می‌شود؟ در نرخ فریم‌های بالای ۶۰fps برای اینکه متوجه اختلافی بین این نرخ فریم‌ها شوید، نیازمند توجه بسیار هستید. به عنوان مثال بین نرخ فریم ۶۰fps و ۸۰fps تفاوت چندان بالایی احساس نمی‌شود. اما بین نرخ فریم‌های ۶۰fps و ۱۲۰fps نیز می‌توانید با کمی دقت اختلافی را متوجه شوید. به طور کلی هرچه نرخ فریم یک بازی بیشتر باشد تصویر روان‌تری خواهید دید و لذت بیشتری از بازی خود خواهید برد. اما بالا بردن نرخ فریم در بازی‌های بسیار سنگین تا ۱۰۰fps یا ۱۲۰fps نیازمند سخت افزار بسیار قدرتمندی است. امروزه اکثر گیمیرها برای بازی کردن نرخ فریمی بین ۶۰ تا ۱۰۰ فریم بر ثانیه را انتخاب می‌کنند. در تصویر زیر اختلاف تصویر ۲ نرخ فریم ۶۰fps و ۱۲۰fps را مشاهده می‌کنید :

 

hidenwiki.ir

 

 

آرزوی هر گیمر رایانه ای است که با Fps بالا و نهایت کیفیت بازی کند. اما ممکن است سیستم کامپیوتری ضعیفی داشته باشد که نتواند همه ی بازی ها را با Fps بالا بازی کند.

هر گیمری میداند که Fps پایین باعث حس زدگی افراد از بازی میشود و اکثر افراد ترجیح میدهند بازی را متوقف کنند

 

hidenwiki.ir

 

آموزش افزایش FPS

حال برای افزایش Fps کافیست چند مرحله ساده را طی کنید تا بازی بهتر و  روان تری داشته باشید

 

۱ . برنامه های اضافی را در هنگام بازی متوقف کنید!

برنامه هایی مانند IDM  , CCleaner و غیره . . در هنگام بازی از رم و cpu استفاده میکنند و همین باعث درگیری سیستم میشود . به همین دلیل بهتر است هنگام بازی این دسته از نرم افزار ها رو متوقف کنید

برای اینکار مراحل زیر را طی کنید :

بر روی آیکون پیکان یا فلش به سمت بالا در نوتیفیکشن بار  .(سمت راست پایین) کلیک کنید

hidenwiki.ir

سپس پنجره ای باز میشود که حاوی ایکون های نرم افزار های بازی میباشد

hidenwiki.ir

کافیست بر روی نرم افزار مورد نظر کلیک راست کنید و سپس گزینه close را انتخاب کنید تا فضای رم و cpu شما آزاد شود

 

سرویس های در حال اجرا را متوقف کنید.

بعضی از نرم افزار ها یا سرویس ها در حال اجرا هستند اما در کنار ساعت ویندوز نمایش داده نمیشوند . در این صورت باید بر روی تسک بار کلیک راست کلید و گزینه ی

Task manager را انتخاب کنید . سپس پنجره ای برای شما باز میشود که در همان تب اول (Processes) لیست سرویس های بازی به شما نمایش داده خواهد شد

hidenwiki.ir

در این قسمت بر روی سرویس های اضافی که فایده ای ندارند مانند :  Adobe Photoshop Updater کلیک راست کنید و گزینه End Task را انتخاب کنید

اکنون سرویس مورد نظر متوقف میشود و فضای دیگری از رم و Cpu آزاد خواهد شد.

 

اخطار! به هیچ وجه سرویس های خود ویندوز را متوقف نکنید. زیرا در این صورت دچار مشکل اساسی خواهید شد. این مورد بسیار حساس میباشد در صورتی که تخصصی در مورد ویندوز ندارید بهتر است این قسمت را رها کنید و یا از یک متخصص کامپیوتر بپرسید.

 

هــیدن ویکـــی

 

آخرین راه و موثر ترین راه , گرافیک سیستم را در هنگام بازی بهینه کنید و به حداقل برسانید تا بازی فضای بیشتری داشته باشد.

برای این کار کافیست بر روی آیکون My PC یا My Computer کلیک راست کنید تا پنجره ای شبیه تصویر زیر برای شما باز شود.

 

hidenwiki.ir

اکنون بر روی گزینه ی Advanced system setting که در تصویر هم مشخص شده کلیک کنید

حال پنجره ای پاپ آپ مانند برای شما باز میشود که شامل پنج تب میباشد .

از میان تب ها قسمت  Advanced را انتخاب کنید. سپس سه گزینه برای شما نمایان میشود به نام Performance , User Profiles . StartUp and Recovery  که جلوی هرکدام از گزینه ها عبارت Stttings قرار دارد.

 

بر روی Settings اول گزینه Performance کلیک کنید.

پنجره پاپ آپ مانند دیگری برای شما باز میشود به نام Performance Option که شامل سه تب میباشد . تب اول visual Effects  است که با این تب کار داریم .

 

hidenwiki.ir

 

اکنون کافیست تیک گزینه Let Windows choose what’s best for my computer را بردارید و گزینه Adjust for best performance را بزنید تا سیستم خود را بهینه کند تا فضای گرافیک آزاد شود.

 

 

در این حال نوشته های سیستم کمی تار و بی کیفیت میشود تا بازی به راحتی از گرافیک استفاده کند. بنابر این جای نگرانی نیست. پس از اتمام بازی همین مراحل را طی کنید و به جای گزینه ی Adjust for best performance تیک گزینه Let Windows choose what’s best for my computer را بزنید تا همه چیز به حالت عادی برگردد

 

https://www.hidenwiki.ir

 

 

میتوانید نرم افزار هایی مانند Game booster هم نصب کنید تا کمی بیشتر fps بگیرد اما با انجام دادن مراحلی که در بالا ذکر شد .سیستم نهایت قدرت خود را بر روی بازی میگذارد تا Fps شما افزایش یابد.

پس از انجام مراحل بالا میتوانید تاثیر زیاد این مراحل را بر روی بازی خود ببینید که روان تر از قبل شده و Fps شما افزایش یافته است.

 

حال وارد بازی خود شوید و از بازی لذت ببرید.

 

در صورتی که هر نوع مشکلی برای شما در حین انجام این مراحل پیش آمد کافیست از قست نظرات بنوسید تا فورا مشکل شما بررسی و راه حل برای شما ایمیل شود.

هیـــــدن ویکــــــــی

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

کوتاه کننده لینک من | 9Me.iR

2 دیدگاه در “ویژه! 🌟 آموزش افزایش Fps در بازی های رایانه ای

سلام خیلی عالی بود واقعا دستتون درد نکنه تونستم تو زولا کامل ۶۰ Fps بگیرم . قبلا تا ۴۰ Fps به زور میومد
خدایی دمتون گرم حرف نداره سایتتون

خیلی متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *