DNS چیست؟ + آموزش تغییر Dns در ویندوز

|هـیــــــدن ویکـــــــــــی|

در این مقاله به موضوع Dns میپردازیم. بسیاری از کاربران با واژه DNS آشنایی ندارند بنابر این امروز مقاله کامل در مورد Dns را برای شما آماده کردیم

با هیدن ویکی همراه باشید.

DNS در سال ۱۹۸۴ روی کار آمد. در روزهای ابتدایی که اینترنت یک شبکه کوچک بود. وزارت دفاع آمریکا برای اهداف تحقیقاتی خود از اینترنت استفاده می کرد.

 DNS چیست؟

DNS یک پایگاه داده است که داده های آن بین انواع کامپیوترها توزیع شده است. DNS اختصار کلمات Domain name system به معنی سیستم نام گذاری دامنه می باشد. امروزه اکثر شرکت های میزبانی وب  و یا ثبت دامنه DNS سرور خود را دارند. به این ترتیب اطمینان پیدا می کنند که کامپیوترها بدون مشکل می توانند یکدیگر را پیدا کنند.

چرا DNS ها بوجود آمدند؟

بهتر است بدانید هر کامپیوتری که بر روی اینترنت قرار می گیرد حاوی یک آدرس منحصر به فرد به نام ip می شود. در واقع جهت بررسی حضور هر کامپیوتر بر روی بستر اینترنت از ip ها استفاده می شود.

آدرس ip ها از رشته های عددی تشکیل شده اند. به همین دلیل نیز حفظ کردن آدرس تمام وبسایت هایی که روزانه بازدید می کنیم بسیار دشوار است. اما به هر حال برای بازدید از یک وبسایت همه چیزی را که باید از آن آگاهی داشت نشانی اینترنتی آن بود.

لذا از آنجایی که به خاطر سپردن کلمات نسبت به اعداد آسان تر است، نام دامنه بوجود آمد. این کار افراد را برای حفظ آدرس های اینترنتی آسان تر نمود.

البته این در حالی است که کلیه روابط شبکه ای با آدرس دهی عددی می باشد. در نتیجه می بایستی نام دامنه یا همان آدرس URL دوباره به آدرس IP تبدیل می شد. برای انجام این کار DNS ها بوجود آمدند.

 

نحوه کارکردن DNS

hidenwiki.ir

توجه داشته باشید، هنگامی که آدرس سایت را در مرورگر خود وارد می کنید، ابتدا مرورگر آدرس IP دامنه شما مثلا hidenwiki.com را دریافت می کند. سپس با یک DNS SERVER (انوع بازگشتی و معتبر) برای جستجوی محل سرور که صفحات وب در آن ذخیره می شود تماس می گیرد.

این طور در نظر بگیرید که سرور DNS دارای لیستی از IP ها است. مثلا فرض کنید در یک کتابچه راهنمای تلفن می خواهید کتابفروشی “جو” را پیدا کنید. برای این کار به کتابچه یا دایرکتوری نگاه می کنید.

متوجه آدرس دقیق تر آن می شوید. سپس به آدرس مربوطه مراجعه کنید. اما مرورگر قبل از تماس با سرور برای یافتن IP مناسب ابتدا حافظه cache خود را چک می نماید تا IP معادل با آدرس تایپ شده را پیدا کند.

در صورتی که این IP وجود داشته باشد نام دامنه تائید می شود و سایت را نمایش می دهد. در غیر این صورت در فایل های هاست و رکوردهای DNS بدنبال IP مورد نظر می گردد.

اما ممکن است در فایل مربوطه هم خبری از IP معادل دامنه نباشد. در صورت بروز این اتفاق مرورگر در سرور پیش فرض DNS جستجو می کند. اگر رکوردی معادل نام دامنه درخواستی وجود داشت وبسایت مربوطه نمایش داده میشود. در صورت عدم موجودیت آدرس آب پی در سرور پیش فرض سایر سرورهای موجود در سراسر دنیا جستجو می شوند.

این آخرین شانس برای پیدا کردن آدرس IP است. در غیر اینصورت و در نتیجه عدم یافت آن از طرق مختلف پیغام خطای مرتبط نمایش داده می شود.

 

آموزش تغییر DNS  (ویندوز ۷ ) :

در قسمت Network & Sharing Center با کلیک کردن بر روی آیکون شبکه خود منوی باز شده روی Open Network and Sharing Center کلیک نمایید.

در کنترل پنل می توانید Network & Sharing Center را پیدا کنید.

hidenwiki.ir

در Network & Sharing Center در قسمت چپ روی Change adapter settings کلیک نمایید.

 

hidenwiki.ir

 

روی ایکون مربوط به کارت شبکه خود کلیک راست نمایید و روی Properties کلیک کنید.

 

hidenwiki.ir

 

در پنجره باز شده  گزینه Internet Protocol Version 4) TCP/IPv4) را انتخاب و روی دکمه Properties کلیک کنید.

 

hidenwiki.ir

 

قسمت Use the following DNS server addresses را فعال نمایید و آدرس ها را مطابق شکل تنظیم نمایید.

 

hidenwiki.ir

 

مطمئن شوید گزینه Validate settings upon exit تیک خورده باشد و سپس تغییرات را OK کنید.

 

در صورتی که از ویندوز ۱۰ استفاده میکنید و یا توضیحات برای شما نا مفهوم بود میتوانید ویدیوی انتهای مطلب را مشاهده نمایید

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

کوتاه کننده لینک من | 9Me.iR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *